Prešli iba dva týždne odo dňa (9 marca), kedy si R. Fico prevzal z rúk prezidenta poverenie zostaviť vládu a nová vláda je vymenovaná. Už 18 marca česká MF dnes písala o triumfátorovi Ficovi, ktorý dosiahol za dva týždne to, čo v Českej Republike trvalo 93 dní. Naš slovenské noviny píšu, rozhlasové a televízne stanice vidia veci inak, s dešpektom. Na mieste je otázka komu a čomu slúžia masové médiá?
Po preflámovanej volebnej noci sa viacerí politici obnažili v TV diskusiách. Zranený R. Sulík sústavne opakoval, aká historická šanca tu je, aby vznikla pravicová, mimoriadne stabilná vláda podporovaná 87 hlasmi poslancov. Nevadilo mu, že počas diskusií vzkypela krv viacerým účastníkom po kontroverzných výstupoch mocou opojeného I. Matoviča, všetko si trúfal ustáť, on vraj bude robiť mediátora medzi sporiacimi sa stranami, sľuboval verejnosti.
Pán prezident si pozýval predsedov parlamentných strán na pohovor okrem M. Kotlebu. Vzhľadom k povinostiam R. Fica mimo republiky sa stretli až v stredu 9. marca. Poveril ho zostavením vládnej koalície do piatka 18. marca. Medzitým R. Súlík ako samozvaný designovaný premiér rokoval a vystupoval v médiách a znovu rokoval. Škrt cez rozpočet mu urobila SNS, ktorá jednoznačne odmietla projekt pravicovej šesťkoalície pre jej nestabilnosť a prítomnosť dvoch nevypočítateľných subjektov v nej.
Počas víkendu 11-13 marca dali orgány zainteresovaných strán súhlas na rokovania o budúcej vládnej koalícii s účasťou strany Smer SD. Napriek tomu, že bolo jasné, že bez Smeru SD a SNS žiadna parlamentná väčšina nevznikne, napriek tomu začala vojna namierená na V. Bugára a R. Procházku. Z ešte neexistujúcich poslaneckých kruhov ostentatívne vystúpili 4 nádejní poslanci. Slová o zradcoch boli tie miernejšie, v repertoári večných negativistov a aktivistov antifico sú aj onakvejšie výrazy a takými sa diskusie len hemžili. Výzva striedala výzvu, dokonca sa uskutočnilo protestné zhromaždenie v Bratislave a to všetko v čase plynutia lehoty mandátu R. Fica na zostavenie vládnej koalície. Títo anarchisti volali po vzniku vládnej krízy, po úradníckej vláde a predčasných voľbách, qui bono???
Vo víkendových diskusných reláciách sa „vyznamenanli“ moderátori RTVS Dobšinský a Strieženec, ktorí otvorene deklarovali svoju politickú orientáciu, ba sa chvíľami hádali a správali doslova hlúpo.
Intenzívne rokovania na úrade vlády priniesli za tri dni zhodu na programových prioritách a následne aj na usporiadaní pomerov v parlamente a vláde SR, orgány zúčastnených strán odsúhlasili vstup do novej dúhovej vlády. Za dva ďalšie dni bola podpísaná koaličná zmluva a táto odovzdaná p. prezidentovi v predvečer konania ustanovujúcej plenárnej schôdze parlamentu.
Včera (23 marca) bol pre SR významný deň, uskutočnila sa ustanovujúca schôdza NR SR, poslanci složili sľub, zvolili päť funkcionárov a to vždy viac ako sto hlasmi za, kreovali výbory NR a schôdzu ukončili tým, že trom nezaradeným poslancom pôvodne zo strany Sieť, na budúcej schôdzi vyjdu v ústrety a prerozdelia obsadenie výborov podľa ich želania, pričinil sa o to nový predseda NR p. Danko. Dobrý štart.
Predseda dosluhujúcej vlády podal demisiu do rúk p. prezidenta a súčasne mu odovzdal návrh na vymenovanie členov novej vlády. Stalo sa večer pred 20 hodinou v prezidentskom paláci. Pozorný divák si musel všimnúť namosúrený výraz p. prezidenta A. Kisku aj suity poradcov. Podstatný rozdiel bol aj v príhovoroch hlavných aktérov. Vystúpenie p. prezidenta nebudem hodnotiť. Novomenovaný premiér hovoril z hlavy cca 15 minút bez brebtu, bolo tam len jediné zaváhanie hlasu. Tak má vystupovať štátnik.
Reláciu „Téma dňa“ v TA3 moderoval N. Dolinský (ako nástupca P. Bielika) dokázal čo je zač! Ako prvého hosťa mal p. A. Danka a druhým hosťom mal byť R. Sulík, ktorý však nestihol návrat z Bruselu. Moderátor sa ospravedňoval divákom za jeho neprítomnosť a sľúbil, že sa jeho rozumov o opozičnej politike dočkajú o deň neskôr. Neuveriteľné, tak podľa p. Dolinského divákov TA3 zaujímajú v deň menovania vlády plány opozície a nie to čo bude robiť vláda SR najbližších 100 dní. Relácia „Téma dňa“ bola moja obľúbená, no po včerajšku mám namrzenú náladu aj ja.