Založ si blog

Nebudú loviť duchov, ale zlodejov a oligarchov

Existuje filmový príbeh v ktorom znie pieseň – možno povedať stále hraný hit: „Lovci duchov“. Vo filmovej brandži je takýto titulok pútajúci pozornosť opodstatnený, ale v politike? Na slovenskej politickej scéne síce nikto priamo nehlási lov na duchov, ale zato tu pôsobí celá plejáda strán, hnutí či neformálnych zoskupení bez ladu a skladu, ktoré kujú meče a silnými rečami chcú vzbudiť rešpekt, získať dôveru a najmä hlasy voličov. Neváhajú nasadiť vraj svoje schopnosti v boji s korupciou, zlodejmi sústredenými vo vládnom Smere a osobitne módne je aj poukazovať na skoncovanie s vplyvom oligarchov na politikov.
V pondelok 20 októbra bol podpísaný „významný“ dokument medzi stranou SAS a koalíciou OĽaNO – NOVA. Lídri Richard S, Igor M a Daniel L tu deklarujú záväzok neisť po voľbách v marci 2016 do koalície so Smerom SD a vyzývajú k takému záväzku aj strany Sieť, KDH a Most Híd. Táto ich iniciatíva nie je nová. Keď k nej v rokoch 2006, 2010 alebo 2012 vyzývala SDKÚ DS, aspoň to malo nejakú fazónu, no teraz sprievodné komentáre týchto politických „predátorov“ len potvrdili, že od nich nič konštruktívne očakávať nemožno. Podľa pravidla: „Pozri kto to hovorí“ neprekvapujú prvoplánové frázy o záchrane Slovenska pred zlodejmi a oligarchami, ale vyvstáva otázka, ako to chcú dosiahnuť práve títo traja politickí dobrodruhovia, ktorým nevonia hroziaca karanténa v opozícii. O každom z nich by sa dala napísať novela, ak nie priamo román.
Richard S politicky zabodoval krátko pred voľbami v roku 2010 referendom, v ktorom sa pýtal voličov na otázky, ktoré potom ako šéf 12% strany nevedel presadiť do vládneho programu. Zasadol do kresla predsedu parlamentu a jeho výkon vo funkcii bolo jedno veľké fiasko. Zo strany, ktorá mala v čase volieb 220 registrovaných členov viacerí odišli, medzi prvými boli Igor M a jeho bratranec o čom sa verejnosť neskôr dozvedela, že to bolo vopred dohodnuté. Ako predseda NR SR vystupoval tvrdo proti európskej integrácii, osobitne proti našej účasti v tzv. euro valoch. Svoju hazardérsku povahu spojenú s nepochopením súvislostí, korunovali spolu hlasovaním v ktorom vláda Ivety R stratila podporu v NR SR. Perličkou bolo zistenie, že aj počas tejto dramatickej schôdze NR SR si Richard S vymieňal SMS s istým podnikateľom, na naše malé pomery oligarchom. Neskôr bol zverejnený nielen prepis SMS, ale aj záznamy zo skrytej kamery v byte oligarchu a predseda NR bol z funkcie odvolaný. Dnes Richard S sotva stihne plenárne schôdze europarlamentu, v zostávajúcom čase naháňa hlasy pre SAS.
Igor M sa necháva titulovať pán predseda, ale žiadnym predsedom nie je. OĽaNO má len 4 členov, všetci ostatní sú nezávislé osobnosti, nemá orgány, nemá štruktúru, nemá sídlo, poslanecké kancelárie. Toto neštandardné hnutie má minimálne náklady na politickú činnosť, ale zinkasovalo za výsledok volieb v roku 2012 viac ako 4 milióny €. Poslankyňa Maria R odhalila ešte väčšiu anomáliu. Zo sumy určenej na platy asistentov poslancov si 4 členné vedenie OĽaNO nárokuje podstatnú časť. Pred voľbami 2012 ponúkol Igor M miesto na kandidátke opotrebovaným politikom aj známym uznávaným osobnostiam a potom ich chcel lustrovať na detektore lži. Pred prezidentskými voľbami v 2014 skryto nahral poslaneckého kolegu a prezidentského kandidáta Radoslava P. Po voľbách vytiahol časť nahrávky a obvinil ho z pokusu spáchania podvodu a krátenia dane. Ako sa bol vyjadril: „Radoslavovi P by nezveril ani detskú šporničku“. Po uniknutí celej nahrávky všetci zistili ako funguje prepojenie biznisu s politikou v podaní Igora M. Tvrdil, že nikto nemôže nič zistiť ak je to zmluvne zakryté zľavou, ktorá môže ísť až do výšky 90%. Niekto si to predsa len všimol, NAKA si požičala server jeho rodinnej firmy a zrazu je Igor M podozrivý zo spáchania viacerých trestných činov. Pokus namočiť premiéra Fica tvrdením o existencii jeho účtov a firmy v Belize nevychádza, ale to mu neprekáža spochybňovať výsledky vyšetrovania – lebo Fico si to vraj zariadil. Neochota rešpektovať autority je typická v pubertálnom veku, ale u dospelého zákonodarcu je poruchou osobnosti.
Daniel L nebol spokojný s kandidátkou KDH v roku 2012, lebo jeho ľudia nedostali ním žiadané miesta. Presnú príčinu jeho odchodu z KDH pozná málokto, ja so počul hypotézu, že jeho imidž v KDH znehodnotili avantúry s milenkami odčítané zo zverejnených SMS komunikácií s nimi. Daniel L mal pôvodne imidž neohrozeného bojovníka proti korupcii, ale nepotvrdil to vo funkciách Ministra spravodlivosti v Dzurindovej, ani Ministra vnútra v Radičovej vláde. Keď má minister čas na 6.500 SMS počas 5 mesiacov, nemá kedy riadiť rezort. Založil stranu s hrdým názvom „Nová väčšina – Daniel L“, po kritike narcistického názvu zostala len NOVA, čo môže byť aj skrátený termín „Supernova“ teda vybuchujúca hviezda, ktorá sa zmení na čiernu dieru. Nakoľko preferencie NOVA spadli hlboko pod 5% hľadali výťah do parlamentu a našli OĽaNO. Nateraz toto spojenectvo vyznieva kontraproduktívne. Či im pomôže politická reklama tejto koalície s 90% zľavou je tiež otázne.
O koaličnom potenciáli trojice politických slabingerov pochybujú aj oslovení pravičiari a to je dobre.

Siedma veľmoc vo vytržení a opozícia pokračuje v deštrukčnej politike

17.08.2017

Tak nám dnes abdikoval p. Minister Plavčan a predseda SNS p. Danko sa ide venovať celé štyri dni svojim milovaným synom a hľadať odpovede na otázku „Byť či nebyť vo vrcholovej politike a keď byť, tak ako vyzrieť na svojich koaličných partnerov, aby nebol označovaný za porazeného“. Predseda Danko stúpol v očiach verejnosti keď po voľbách v marci 2016 správne zhodnotil [...]

Lip a Mat sa v politike našli, len kto to má vydržať?

20.04.2016

Stranu – nestranu a hnutie – nehnutie OĽANO-NOVA reprezentujú najčastejšie ich lídri, šéfovia či predsedovia: Matovič a Lipšic. OĽANO je čudo, ktoré popiera všetko čo robí politickú stranu stranou alebo politické hnutie hnutím. Toto čudo nemá členskú základňu organizovanú v základných organizáciách, nemá žiadne orgány s výnimkou poslaneckého klubu, no [...]

Triumfátor Fico má dúhovú vládu, napriek všetkým protivenstvám a šíreniu zloby

24.03.2016

Prešli iba dva týždne odo dňa (9 marca), kedy si R. Fico prevzal z rúk prezidenta poverenie zostaviť vládu a nová vláda je vymenovaná. Už 18 marca česká MF dnes písala o triumfátorovi Ficovi, ktorý dosiahol za dva týždne to, čo v Českej Republike trvalo 93 dní. Naš slovenské noviny píšu, rozhlasové a televízne stanice vidia veci inak, s dešpektom. Na mieste je [...]

PAAS

Muž sa v Bratislave vlámal do parkovacieho automatu a ukradol hotovosť

09.12.2023 15:27

Okolnosti prípadu vyšetruje polícia.

tanker

Tanker s venezuelskou ropou stroskotal v indonézskych vodách

09.12.2023 13:25

Indonézske námorníctvo v sobotu popoludní počas najväčšieho prílivu nasadilo do záchrannej akcie šesť remorkérov.

hmla, doprava

Pre západné Slovensko platia výstrahy pred vetrom a snehovými jazykmi

09.12.2023 12:44

Výstrahy sa týkajú okresov Bratislava, Malacky, Myjava, Senica a Skalica.

Tanky, Ukrajina

Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci

09.12.2023 11:08

Protiofenzíva nebola úspešná. Ukrajinci však stále veria, že budú úspešní v boji proti ruským agresorom. Budú však potrebovať pomoc západných partnerov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 99284x
Priemerná čítanosť článkov: 3677x

Autor blogu

Kategórie