Založ si blog

Kocky sú hodené.

Už druhý týždeň nesmú byť zverejňované nové prieskum volebných preferencii, aspoň tieto agentúry nepodliehajú nutkaniu skreslením výsledkov niekoho poškodzovať a niekomu pomáhať. Na dostupných portáloch stále strašia posledné zverejnené prieskumy troch agentúr: Polis, Focus a MVK. Nezhodujú sa skoro v ničom, vedúcemu Smeru namerali viac ako 38, 34 a 32%. Prieskum je vždy len prieskum, urobiť ho úplne objektívne je nemožné. Rôzni voliči majú rôzny sklon k účasti na voľbách aj vo vernosti tej svojej strane. Čiže prieskumná vzorka síce mapuje isté sociálne vrstvy obyvateľstva, ale chybuje v podstatnom, zistení koncentrácie voličov toho ktorého politického subjektu. Pre tých čo pochybujú tu mám porovnanie preferencií a skutočných výsledkov parlamentných volieb 10.3.2012. MVK pre TV Markíza dva dni pred voľbami určovala Smeru SD 40,0%, KDH 12,0% a Focus pre RTVS štyri dni pred voľbami určoval Smeru SD 39,7%, KDH 10,4%. Dravá strana odporu 99% mala preferencie nad 8% a aké boli skutočné výsledky? Smer SD 44,4%, KDH 8,8% a 99% dostala 1,98% hlasov. Záver je taký, že volebné preferencie majú bežne rozptyl plus mínus desatiny. Plus tým, ktorým žičí hlavný mediálny prúd a mínus tým, ktorým nežičí. Agentúry to vysvetľujú štatistickou chybou a nevysvetlia svoju zaujatosť, či zainteresovanosť.

V predvolebných diskusiách je častou argumentáciou „kvalita programov“. Nuž, kvalitný program je ten, ktorému voliči rozumejú a je vykonateľný. Je tu analógia so záverečnou prácou študenta, samotná práca môže mať osobitne v dnešnej dobe IT viacero spoluautorov a či to vedúci práce alebo skúšobná komisia odhalí závisí od poctivosti študenta, ktorý prácu obhajuje.

Okrem pravicovej, liberálnej a nezorientovanej opozície sú tu ďalší vplyvní a mocní, ktorí si neželajú pokračovanie vlády s Róbertom Ficom na čele. Na jeho miesto by mal zasadnúť človek vnímavejší a kreatívnejší. Voličom sú zo všetkých možných kanálov podsúvané dôvody poklesu preferencií vládnej strany typu: katastrofálny stav zdravotníctva a školstva o čom vraj svedčia protesty sestier a učiteľov, korupcia a nízka vymožiteľnosť práva. Vysoké dane a odvody, zbytočná byrokracia vraj kazí podnikateľské prostredie.

Protesty sestier a učiteľov boli koordinovanou a načasovanou akciou proti vláde. Keby sa mohol Róbert Fico vyžalovať z toho, kto všetko mu sťažuje vládnutie, už by to dávno urobil, ale nemôže, lebo by z neho okamžite urobili usmrkanca. Toto si kandidáti ostatných strán a hnutí neuvedomujú alebo nechcú uvedomiť, že od sľubov k činom je ďaleko, preďaleko. Tí, ktorí majú na svedomí vpustenie súkromného biznisu do zdravotníctva teraz ronia krokodílie slzy. Už zabudli, že všetko produkujúce zisk bolo privatizované a to stratové zostalo na krku štátu. Finančná skupina Penta vlastní druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu, 16 nemocníc a najmenej 200 lekární. To je problém, že zisky sa privatizujú a straty socializujú. Penta je silný hráč, na toho kritici nepoukazujú, vystačia si s tetou Ankou a unikátnym kódom prideleným klinikám Kostka (paradoxne nominantmi KDH). Žiadne platby cez avizovaný systém DRG, ani e-healt nezabráni ľudom zvyknutým desaťročia predávať „výhody“ pacientom, brať provízie od dodávateľov liekov a vybavenia aby to robili aj ďalej, to by sme museli zameniť všetkých zdravotníkov za roboty. V českom denníku bolo uverejnené, že na Slovensku pripadá na 10 tisíc zamestnancov až 946 priemyselných robotov, v USA je to viac ako 1.000 a v Nemecku takmer 1.100. Žiaľ tieto presné a neúnavné stroje nenahradia ľudí pri rozhodovaní, zatiaľ nie!

Preto je sľubovaný boj s korupciou viac menej predvolebnou bublinou, korupcia je úspešne vytláčaná z verejného obstarávania cez „Elektronické trhovisko“, ktoré za rok 2015 ušetrilo reálnych 54 miliónov € a je pripravené obstarávať aj nadlimitné zákazky. Zákon o osobnej zodpovednosti politikov je nanič plán, lebo existujúci zákon o preukazovaní pôvodu majetku je po zásahu Ústavného súdu bez zubov! Na boj s korupciou sú tu OČTK a tie dosahujú aj výsledky no kritikom to nestačí, radi by videli sedieť ministra a pritom dobre vedia, že minister nemôže niesť trestnú zodpovednosť za konanie iných, ktorí konajú v rámci svojej kompetencie. Delegovaním kompetencie sa deleguje aj trestnoprávna zodpovednosť.

Vláda musí byť silná, pevná a efektívna a nielen to, musí byť aj stabilná a schopná prijímať závažné rozhodnutia. Hádam si aj pán Procházka uvedomuje, že do vládnej zostavy nemôže vkročiť SaS, lebo jej líder je chodiaci prostoreký zdroj konfliktov. Stačí jeden príklad za všetky, svojho ex kolegu a sponzora opakovane nazval v médiách „Macko uško“. Strana SaS nie je skutočná strana so štruktúrami a členmi v regiónoch, je to len zhluk indivíduí, nie individualít. Polčas rozpadu SaS je maximálne rok. Samozvaný predseda strany OĽANO-NOVA prezradil, že sa budú uchádzať aj o vládne posty, malo by to zostať len jeho nesplneným snom. V slabej chvíli v jednej diskusii priznal, že nebola žiadna fúzia, žiadne zlúčenie, že jednoducho zaradili kandidátov na poslancov NOVA na svoju kandidátku OĽANO od čísla 14 vyššie. Prečo sa tento čudesný hybrid vydáva raz za stranu s názvom OĽANO-NOVAinokedy za hnutie a jeho quasi líder za predsedu, je nepochopiteľné! Ústredná volebná komisia si tieto rozpory nevšíma? Aký názov subjektu bude uvedený na volebnom lístku? Očakávať od poslancov za OĽANO zmysluplnú legislatívnu prácu je čistá fikcia a navyše rozpad a drobenie poslaneckého klubu je priam zákonité. OĽANO je typickým prtedstaviteľom nepolitickej politiky, popierajú a už 6 rokov ignorujú zásady zastupiteľskej demokracie. Nemajú členov, nemajú orgány, ako teda zastupujú svojich voličov? Podľa vetra!

Okrem premiéra sú a budú kľúčovými pozíciami aj ministri zahraničia, vnútra, obrany, financií, dopravy, hospodárstva, školstva a vedy a zdravotníctva, to však neznamená, že ostatní môžu byť nováčikovia z druhej ligy. Zbytočne sa predvádzajú pred kamerami tí, ktorí už v minulosti dokázali, že riadenie ministerstva je pre nich priveľmi zložité. Preto bude osobitne dôležité namerať každému to, čo si zaslúži.

Siedma veľmoc vo vytržení a opozícia pokračuje v deštrukčnej politike

17.08.2017

Tak nám dnes abdikoval p. Minister Plavčan a predseda SNS p. Danko sa ide venovať celé štyri dni svojim milovaným synom a hľadať odpovede na otázku „Byť či nebyť vo vrcholovej politike a keď byť, tak ako vyzrieť na svojich koaličných partnerov, aby nebol označovaný za porazeného“. Predseda Danko stúpol v očiach verejnosti keď po voľbách v marci 2016 správne zhodnotil [...]

Lip a Mat sa v politike našli, len kto to má vydržať?

20.04.2016

Stranu – nestranu a hnutie – nehnutie OĽANO-NOVA reprezentujú najčastejšie ich lídri, šéfovia či predsedovia: Matovič a Lipšic. OĽANO je čudo, ktoré popiera všetko čo robí politickú stranu stranou alebo politické hnutie hnutím. Toto čudo nemá členskú základňu organizovanú v základných organizáciách, nemá žiadne orgány s výnimkou poslaneckého klubu, no [...]

Triumfátor Fico má dúhovú vládu, napriek všetkým protivenstvám a šíreniu zloby

24.03.2016

Prešli iba dva týždne odo dňa (9 marca), kedy si R. Fico prevzal z rúk prezidenta poverenie zostaviť vládu a nová vláda je vymenovaná. Už 18 marca česká MF dnes písala o triumfátorovi Ficovi, ktorý dosiahol za dva týždne to, čo v Českej Republike trvalo 93 dní. Naš slovenské noviny píšu, rozhlasové a televízne stanice vidia veci inak, s dešpektom. Na mieste je [...]

malvér, vírus, malware, malver, antivirus, trojsky kon, pocitac,

USA zakazujú ruskej firme Kaspersky Lab predaj antivírusového softvéru

21.06.2024 06:27

Ministerstvo obchodu svoje rozhodnutie odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.

Kalifornia streľba usa

Počas sviatku pripomínajúceho koniec otroctva v USA bolo postrelených 15 ľudí

21.06.2024 06:20

Násilie vypuklo večer pri jazere Merritt počas akcie, na ktorej sa zúčastnilo až 5000 ľudí a ktorá bola inak pokojná,

Rutte, Stoltenberg

Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO

21.06.2024 06:00

Novým generálnym tajomníkom NATO bude holandský premiér Mark Rutte. Nahradí Nóra Jensa Stoltenberga.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 104040x
Priemerná čítanosť článkov: 3853x

Autor blogu

Kategórie