prikázal riaditeľ ZDŠ v nemenovanej obci pred viac ako 50 rokmi, na školskom dvore nastúpeným žiakom. Vystúpili traja spolužiaci a so zvesenými hlavami sa vliekli na čelo zhromaždenia. Potom ktorýsi učiteľ priniesol predmet dôkazný – konár odlomený z cudzokrajného kríka. Riaditeľ sa opýtal „sabotážnikov“ prečo zohyzdili krík v udržiavanom parku, ktorý patril k areálu školy. Naveľa jeden z previnilcov priznal farbu: my sme tie lístky žuvali, voláme ich „Kyslý ocot“. Riaditeľovi nebolo viac treba, vykonal trest na mieste, obúchal im hlavy o seba, vytrhol chumáče vlasov a vylepil poriadne zauchá. Nespomínam to za účelom propagácie fyzických trestov v školstve, ale preto lebo skupinka novozvolených poslancov sa správa ako „sabotážnici“. Sabotujú vznik novej vládnej koalície a ešte pri tom verejnosť klamú a zavádzajú.
Štyria mladí a neskúsení a jeden skúsený až príliš
Dávnejšie som písal, že strana Sieť je príliš mladá a neskúsená na líra pravice a ani jej údajných 2 tisíc členov negarantuje stabilitu poslaneckého klubu. Eskamotérom, ktorí roky zápasia s popularitou Smeru SD a jej predsedu R. Fica, po zlomovom víkende, kedy R. Fico vyzval Most Híd a Sieť k rokovaniu o zostavení novej vládnej koalície a do pár hodín sa zišli ich predsedníctva a vyslovili súhlas s takým rokovaním, ukázal figu borovú. Od toho momentu, kedy sa ukázalo, že čisto pravicová vláda bez Smeru je nerealizovateľná, začali útoky na Most Híd a najmä Sieť. Parlamentný šašo Matovič konal ako v amoku, (veď mu aj ide o všetko), chrlil výzvu za výzvou, aby sa našlo 10 „slušných“ poslancov, ktorí by nepodporili resp. oslabili črtajúcu sa vládnu väčšinu. Keďže ide aj o podpredsedov strán ako sú M. Beblavý, K. Macháčková, Z. Simon a dve neoperené húsatá, si vyliali srdce na sociálnej sieti, že veru oni do takej koalície nepôjdu, ale o vrátení mandátu ani slovo. Ak Z. Simon v nedeľu hlasuje za rokovanie so Smerom a SNS a za 24 hodín otočí o 180 stupňov – to sa dá vysvetliť len nastupujúcou demenciou alebo pomýlenou predstavou, že to je zrada voličov maďarskej národnosti. Iným vysvetlením je, že bývalý minister pôdohospodárstva má za ušami a bojí sa odhalenia zo strany novej vlády. Posledným vysvetlením je korupcia a to platí aj o poslancoch za Sieť, tí by neváhali zničiť stranu už teraz a prečo to všetko? Nuž M. Beblavý ako sirota z SDKÚ používal v kampani proti Smeru SD zákerné metódy, odhaľoval údajné kauzy Smeru vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a z týchto zodpovedných určoval priamo Smer SD, nečudo, že sa mu do vlády so Smerom nechce, on to mal vysnívané oveľa atraktívnejšie, kreslo ministra financií, čo však predpokladalo celkom iný, aspoň 3 krát lepší volebný výsledok Siete. Pani Macháčková prijala podporu Smeru a SNS vo voľbách do miestnych samospráv a druhé volebné obdobie jej hovoria pani primátorka, no spoločnej vládnej koalície vraj nevstúpi – to je od nej ten najlepší dôkaz, že neprekročila v politike prievidzské humná.
Priveľa neštandardných strán a čúd
Na Slovensku je registrovaných na MV SR do 150 politických strán a hnutí, čo dokazuje, že mnoho ľudí politiku chápe ako biznis, ako nie príliš zložitú cestu k úspechu a bohatstvu. Problém je v tom, že hociktorá z týchto „strán“ môže vstúpiť do volebného ringu ak zloží volebnú kauciu 17 tisíc €, ktorú vrátia stranám, ktoré dosiahnu aspoň 2% platných hlasov. Tak sa stalo, že tesne pred termínom na odovzdanie kandidátnych listín vznikli dve quasi strany „Sme rodina – Borisa Kolára“ a „Demokrati Slovenska Ľuda Kaníka“. Obidvaja si kúpili mŕtvu stranu, pomenovali ju po svojom a prihlásili sa do volieb 2016. Neštandardnou politickou stranou je aj ĽSNS Mariána Kotlebu a to svojou orientáciou na prekonanú minulosť a hrubý nacionalistický populizmus. Pramálo štandardnosti je aj v stane SaS Richarda Sulíka, 120 členov nijako negarantuje fungovanie princípu parlamentnej zastupiteľskej demokracie. Dá sa povedať, že po odchodoch Matovičovej štvorky a „kapacít“ do Skoku, v strane SaS rezignovali na rast členskej základne, vystačia si s elektronickou komunikáciou a strane nevadí ani to, že ju riadi predseda z Bruselu a tam sa aj vráti. Medzi zvolenými poslancami majú dvoch predstaviteľov OKS. Osobitnou kapitolou je OĽANO, ktoré sa nemá právo nazývať politickou stranou, ani hnutím – je to vraj platforma pre osobnosti. Nuž tento krát sa medzi osobnosti vklinili aj straníci z NOVA. Nikomu akosi neprekážalo nazývať tento hybrid OĽANO/NOVA politickou stranou resp. politickým hnutím, hoci k žiadnemu aktu zlúčenia nedošlo. Igor Matovič sa necháva titulovať ako pán predseda hoci ho nikto nezvolil, lebo OĹANO nemá žiadne orgány a vykazuje len 4 členov, čo je výsmechom našej volebnej legislatívy. Medzi zvolenými poslancami je predstaviteľ „Zmeny zdola“ Ján Budaj. Voľný nábor poslancov garantuje skoré osamostatnenie parazitov, ktoré subjekt použili ako výťah do parlamentu, tvorbu frakcií ktoré si nárokujú brať účasť na rokovaní koaličnej rady, rozpad poslaneckých klubov. Richard Sulík sa hrubo mýlil, keď do omrzenia opakoval, že pravica môže zostaviť mimoriadne stabilnú vládu s podporou 87 poslancov v parlamente. Teória zlyhala!
Ako ozdraviť volebný systém a zamedziť tak opakovaniu volieb 2016
Zastupiteľská demokracia bude aj v tomto volebnom období fackovaná poslancami, ktorí sa nikomu nezodpovedajú za výkon mandátu. Smer SD sa ani len nepokúsil zmeniť pomerný volebný systém s jedným volebným obvodom na väčšinový alebo aspoň čiastočne väčšinový, s počtom volebných obvodov rovný počtu okresov a obvodov v Bratislave a Košiciach alebo menším. Pohľad na volebnú mapu je aj teraz priaznivý pre Smer SD, ale uvedomme si, že najsilnejšie osobnosti Smeru by mohli kandidovať len v jednom volebnom obvode, takže žiadna katastrofa by sa nekonala. Zvolený poslanec by musel vo svojom obvode skladať účet z výkonu mandátu a pri neuspokojivom výkone by mohli občania žiadať jeho výmenu. Politická strana či hnutie by muselo splňovať zákonom určené parametre, počet členov, štruktúra, orgány, politická činnosť v regiónoch. Víťaz volieb ako bonus získa o 20 mandátov viac, než mu patrí v terajšom systéme. To nie sú výmysle, to je realita v EU krajinách.
Ako ďalej masové média a tretí sektor
Na rozdúchavaní nenávisti, negativizmu, ba až fanatickému odporu voči vládnej strane Smer SD vo verejnosti, zohrali svoju nezastupiteľnú úlohu aj masové médiá, tretí sektor, sociálne siete, nemenovaná ambasáda – až to vyzerá na prípravu prevratu. Výsledok tejto prepálenej dlhodobej kampane je neuspokojivý pre zadávateľov, ale nádejný pre občanov SR. Ak vznikne ľavo-pravá koaličná vláda a začne plniť svoj vládny program, všetkým padne sánka. Môže to byť najlepšia a aj najakceptovanejšia vláda v histórii SR. Otázne je, čo urobia masové médiá a tretí sektor potom? Budú ďalej šiť do vlády od rána do večera alebo sa umiernia? Bolo by už načase! No vláda ak chce prežiť v zdraví, musí prijať seba záchranné rozhodnutia. Tak nech sa darí!
Wow, skvely komentar! ...
Celá debata | RSS tejto debaty