Založ si blog

Vláda musí byť silná, pevná a efektívna (R. Procházka)

Takto vecne charakterizoval parametre budúcej vlády v sobotu a v nedeľu zašiel ešte ďalej, keď potvrdil svoje viackrát povedané „Zdravotníctvo sa musí stať premiérskou témou“ a na vysvetlenie dodal, že nový premiér, spolu s ministrom financií a ministerkou zdravotníctva musia zdravotníctvu venovať osobitnú pozornosť. Tieto slová sa dajú prečítať aj tak, že nový premiér Procházka, spolu s Ministrom Beblavým a Ministerkou Bašistovou to zvládnu ľavou zadnou.

Už druhý týždeň nesmú byť zverejňované nové prieskum volebných preferencii, aspoň tieto agentúry nepodliehajú nutkaniu skreslením výsledkov niekoho poškodzovať a niekomu pomáhať. Na dostupných portáloch stále strašia posledné zverejnené prieskumy troch agentúr: Polis, Focus a MVK. Nezhodujú sa skoro v ničom, vedúcemu Smeru namerali viac ako 38, 34 a 32%. Prieskum je vždy len prieskum, urobiť ho úplne objektívne je nemožné. Rôzni voliči majú rôzny sklon k účasti na voľbách aj vo vernosti tej svojej strane. Čiže prieskumná vzorka síce mapuje isté sociálne vrstvy obyvateľstva, ale chybuje v podstatnom, zistení koncentrácie voličov toho ktorého politického subjektu. Pre tých čo pochybujú tu mám porovnanie preferencií a skutočných výsledkov parlamentných volieb 10.3.2012. MVK pre TV Markíza dva dni pred voľbami určovala Smeru SD 40,0%, KDH 12,0% a Focus pre RTVS štyri dni pred voľbami určoval Smeru SD 39,7%, KDH 10,4%. Dravá strana odporu 99% mala preferencie nad 8% a aké boli skutočné výsledky? Smer SD 44,4%, KDH 8,8% a 99% dostala 1,98% hlasov. Záver je taký, že volebné preferencie majú rozptyl plus mínus desatiny. Plus tým, ktorým žičí hlavný mediálny prúd a mínus tým, ktorým nežičí. Agentúry to vysvetľujú štatistickou chybou a nevysvetlia svoju zaujatosť, či zainteresovanosť.

V predvolebných diskusiách je častou argumentáciou „kvalita programov“. Nuž, kvalitný program je ten, ktorému voliči rozumejú a je vykonateľný. Je tu analógia so záverečnou prácou študenta, samotná práca môže mať osobitne v dnešnej dobe IT viacero spoluautorov a či to vedúci práce alebo skúšobná komisia odhalí závisí od poctivosti študenta, ktorý prácu obhajuje. Smer SD má výhodu v tom, že sa môže v programe na 2016-2020 oprieť o dosiahnuté parametre v posledných rokoch. Má rozpracované desiatky, ak nie stovky projektov a programov, ktoré sa pozitívne dotýkajú každodenného života ľudí. Volebný výsledok Smeru SD preto nebude ďaleko od toho z 2012 roku, lebo po celé štyri roky spravovali štát zodpovedne a úsilím dosiahnuť pozitívne efekty.

Koho by mali voliť nižšie uvedené profesie a sociálne skupiny:

Zamestnanci, ktorí pracujú v riadnych pracovných pomeroch podľa zákonníka práce?

Odborári, zamestnávatelia a ďalší sociálni partneri s ktorými bol a bude vedený sociálny dialóg?

Dôchodcovia, ktorým bol priznaný minimálny dôchodok a Vianočný príspevok?

Študenti a dôchodcovia, ktorí môžu cestovať vlakmi bezplatne a budú môcť aj autobusmi k vlakom?

Študenti, ktorým bol zvýšený strop na odvody z odmeny za „Dohodu o vykonaní práce“?

Rodičia, ktorých deti našli alebo nájdu miesto v nových či rekonštruovaných škôlkach alebo absolvujú školu v prírode a lyžiarsky výcvik so štátnym príspevkom?

Športovci a športoví funkcionári, ktorí pociťujú prínosy nového zákona o športe, športujú na vynovených štadiónoch a ihriskách?

Funkcionári a občania miest a obcí, kde bola postavená nová kanalizácia, ČOV, vybudovaný nový vodovod, kde boli vybudované stavby chrániace pred následkami povodní?

Zamestnanci, ktorí poberajú minimálnu mzdu alebo mzdu blízku minimálnej, zamestnanci, korí sa zamestnali vďaka programom MPSVaR alebo vďaka investormi vytvoreným pracovným miestam?

Občania, ktorí boli zaradení alebo budú zaradení do programu zatepľovania RD alebo nákupu a montáže moderných ekologických zdrojov energie vo svojich RD so štátnym príspevkom?

Funkcionári OÚ a zamestnanci, kde boli otvorené vynovené „Klientske centrá“?

Vojaci, policajti a hasiči – záchranári, ktorí dostali k dispozícii novú techniku?

Keby len hore uvedení dali svoje hlasy Smeru SD, získal by pohodlnú ústavnú väčšinu a to nebolo spomenuté ani zďaleka všetko. No bude spokojný ak získa výsledok, ktorý znemožní zostaviť vládnu väčšinu bez Smeru SD. Prečo? Nuž preto, že okrem pravicovej, liberálnej a nezorientovanej opozície sú tu ďalší vplyvní a mocní, ktorí si neželajú pokračovanie vlády s Róbertom Ficom na čele. Na jeho miesto by mal zasadnúť človek vnímavejší a kreatívnejší. Voličom sú zo všetkých možných kanálov podsúvané vysvetlenia poklesu preferencií vládnej strany typu: katastrofálny stav zdravotníctva a školstva o čom vraj svedčia protesty sestier a učiteľov, korupcia a nízka vymožiteľnosť práva. Vysoké dane a odvody, zbytočná byrokracia vraj kazí podnikateľské prostredie.

Protesty sestier a učiteľov boli koordinovanou a načasovanou akciou proti vláde, s cieľom zraziť dolu volebný výsledok Smeru SD. Keby sa mohol Róbert Fico vyžalovať z toho, kto všetko a čo všetko mu sťažuje vládnutie, už by to dávno urobil, ale nemôže, lebo by z neho okamžite urobili usmrkanca. Toto si kandidáti ostatných strán a hnutí neuvedomujú alebo nechcú uvedomiť, že od sľubov k činom je ďaleko, preďaleko. Tí, ktorí majú na svedomí vpustenie súkromného biznisu do zdravotníctva teraz ronia krokodílie slzy. Už zabudli, že všetko produkujúce zisk bolo privatizované a to stratové zostalo na krku štátu. Finančná skupina Penta vlastní druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu, 14 nemocníc a 200 lekární. To je problém, lebo tu sa uplatnilo pravidlo, že zisky sa privatizujú a straty socializujú. To je silný hráč na toho kritici nepoukazujú, vystačia si s tetou Ankou a unikátnym kódom prideleným klinikám Kostka (paradoxne nominantmi KDH). Žiadne platby cez avizovaný systém DRG, ani e-healt nezabráni ľudom zvyknutým desaťročia predávať „výhody“ pacientom, brať provízie od dodávateľov liekov a vybavenia aby to robili aj ďalej, to by sme museli zameniť všetkých zdravotníkov za roboty. V českom denníku bolo uverejnené, že na Slovensku pripadá na 10 tisíc zamestnancov až 946 priemyselných robotov, v USA je to viac ako 1.000 a v Nemecku takmer 1.100. Žiaľ tieto presné a neúnavné stroje nenahradia ľudí pri rozhodovaní, zatiaľ nie!

Preto je sľubovaný boj s korupciou viac menej predvolebnou bublinou, korupcia je úspešne vytláčaná z verejného obstarávania cez „Elektronické trhovisko“, ktoré za rok 2015 ušetrilo reálnych 54 miliónov € a je pripravené obstarávať aj tzv. nadlimitné zákazky. Zákon o osobnej zodpovednosti politikov je nanič plán, lebo existujúci zákon o preukazovaní pôvodu majetku je po zásahu Ústavného súdu bez zubov. Na boj s korupciou sú tu OČTK a tie dosahujú aj výsledky no kritikom to nestačí, radi by videli sedieť ministra a pritom dobre vedia, že minister nemôže niesť trestnú zodpovednosť za konanie iných, ktorí konajú v rámci svojej kompetencie.

Vráťme sa na začiatok, vláda musí byť naozaj silná, pevná a efektívna a nielen to, musí byť aj stabilná a schopná prijímať závažné rozhodnutia. Hádam si aj pán Procházka hoci nováčik uvedomuje, že do vládnej zostavy nemôže vkročiť SaS, lebo jej líder je prostoreký a nevychovaný zdroj konfliktov. Stačí jeden príklad za všetky, svojho ex kolegu a sponzora opakovane nazval v médiách „Macko uško“. Strana SaS nie je skutočná strana so štruktúrami a členmi v regiónoch, je to len zhluk indivíduí, nie individualít. Polčas rozpadu SaS je maximálne rok. Samozvaný predseda strany OĽANO-NOVA prezradil, že sa budú uchádzať aj o vládne posty, malo by to zostať len jeho nesplneným snom. V slabej chvíli v jednej diskusii priznal, že nebola žiadna fúzia, žiadne zlúčenie, že jednoducho zaradili kandidátov na poslancov NOVA na svoju kandidátku OĽANO od čísla 14 vyššie. Prečo sa tento čudesný hybrid vydáva za stranu s názvom OĽANO-NOVA a jeho quasi líder za predsedu je nepochopiteľné! Ústredná volebná komisia si tieto rozpory nevšíma? Aký názov subjektu bude uvedené na volebnom lístku? Očakávať od poslancov za OĽANO zmysluplnú prácu je čistá fikcia, preto ak nejakým zázrakom získajú poslanecké mandáty, patria len do opozície.

Okrem premiéra sú a budú kľúčovými pozíciami aj ministri zahraničia, vnútra, obrany, dopravy, hospodárstva, školstva a vedy a zdravotníctva, to však neznamená, že ostatní môžu byť nováčikovia z druhej ligy. Zbytočne sa predvádzajú pred kamerami tí, ktorí už boli dokázali, že riadenie ministerstva je pre nich príliš. Preto si myslím, že vládna koalícia zbúchaná zo všetkých disponibilných subjektov v parlamente, by nefungovala vôbec a Slovensku by ušila z hanby kabát na zimu.

Siedma veľmoc vo vytržení a opozícia pokračuje v deštrukčnej politike

17.08.2017

Tak nám dnes abdikoval p. Minister Plavčan a predseda SNS p. Danko sa ide venovať celé štyri dni svojim milovaným synom a hľadať odpovede na otázku „Byť či nebyť vo vrcholovej politike a keď byť, tak ako vyzrieť na svojich koaličných partnerov, aby nebol označovaný za porazeného“. Predseda Danko stúpol v očiach verejnosti keď po voľbách v marci 2016 správne zhodnotil [...]

Lip a Mat sa v politike našli, len kto to má vydržať?

20.04.2016

Stranu – nestranu a hnutie – nehnutie OĽANO-NOVA reprezentujú najčastejšie ich lídri, šéfovia či predsedovia: Matovič a Lipšic. OĽANO je čudo, ktoré popiera všetko čo robí politickú stranu stranou alebo politické hnutie hnutím. Toto čudo nemá členskú základňu organizovanú v základných organizáciách, nemá žiadne orgány s výnimkou poslaneckého klubu, no [...]

Triumfátor Fico má dúhovú vládu, napriek všetkým protivenstvám a šíreniu zloby

24.03.2016

Prešli iba dva týždne odo dňa (9 marca), kedy si R. Fico prevzal z rúk prezidenta poverenie zostaviť vládu a nová vláda je vymenovaná. Už 18 marca česká MF dnes písala o triumfátorovi Ficovi, ktorý dosiahol za dva týždne to, čo v Českej Republike trvalo 93 dní. Naš slovenské noviny píšu, rozhlasové a televízne stanice vidia veci inak, s dešpektom. Na mieste je [...]

Ursula von der Leyenová

Leyenová: Potrebujeme sa všetci zmobilizovať s jasným cieľom, v EÚ chce udržať demokratický stred

18.07.2024 09:25

Najväčšie výzvy našej doby, ako je bezpečnosť či zmena klímy, možno podľa nej riešiť len spoločne.

brexit, eú, veľká británia, vlajka, zástava, európa

Nová britská vláda si povolala európskych lídrov. Slovensko sa chce podieľať na obnove Ukrajiny

18.07.2024 09:06, aktualizované: 09:18

Fiala na summite podpíše so Zelenským bezpečnostnú dohodu medzi Českom a Ukrajinou.

Nancy Pelosiová

Bývalá šéfka Snemovne povedala Bidenovi, že podľa prieskumov nemôže Trumpa poraziť

18.07.2024 08:04, aktualizované: 09:32

Bidenovo pokračovanie v kampani by podľa Pelosiovej mohlo tiež zmariť šance demokratov na získanie väčšiny v Snemovni reprezentantov.

valencia

Tragédia vo Francúzsku: Pri požiari bytovky zomrelo sedem ľudí, vrátane troch detí

18.07.2024 07:38, aktualizované: 08:51

Príčina požiaru zatiaľ nie je jasná. Hasiči z domu evakuovali 33 ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 104741x
Priemerná čítanosť článkov: 3879x

Autor blogu

Kategórie