Nádeje vkladané do parlamentných volieb sa nenaplnili, ba ich výsledky vážne ohrozujú aj to, čo na Slovensku fungovalo a bolo dobre rozbehnuté na trajektórii rozvoja. Zostaviť funkčnú a stabilnú vládnu koalíciu vyžaduje od zúčastnených ovládať umenie kompromisu a v tom umení majú zjavné rezervy. Kompromis nie je a z princípu ani nemôže byť najlepšie riešenie, je len prijateľné, no horšie ako ideálne a potom sú tu kompromisy z iného súdka. „Kompromisy to sú krysy“ spieva Jožo Ráž. Tí, ktorí celé mesiace vytvárali volebné stratégie, vymýšlali pestvá, aby nepokračovala vláda Róberta Fica, teraz nevedia kam.
Vznikli nové politické subjekty orientované napravo od stredu, ktoré mali vytvoriť predpoklady na vznik čisto pravicovej koalície, bez Fica. Existujúce politické subjekty zamerané na protest sa predrali zo svojich schém správania a PR, akoby poliate živou vodou. Vznikli nové redakcie printových médií ako denník „N“ a existujúce osvedčené antifico redakcie Sme, Týždeň, Plusky, zahájili bojové operácie oveľa skôr, ako začala oficiálna volebná kampaň. Nekonečná kritika všetkého čo urobila alebo neurobila Ficova vláda bola pretkávaná kauzami, pričom vôbec nevadilo, že vláda s nimi často nemala nič spoločné. Hanebné nálepkovanie o kradnutí politikov, o oligarchoch ktorí riadia vládu, o mafiách vykrádajúcich naše úbohé zdravotníctvo a školstvo, o zbytočnom strašení migrantmi, to všetko sa valilo vo dne v noci bez prestania až zaznamenalo konkrétne výsledky. Mnoho voličov namiesto Smeru SD volilo strany protestu, volilo nepolitika Borisa alebo dokonca volilo krajný extrémizmus v podobe Kotlebovej ĽS NS.
Voľby potvrdili, že prieskumy volebných preferencií ako boli prezentované ešte 2 týždne pred voľbami neslúžia na objektívne informovanie verejnosti, ale na kreovanie verejnej mienky, všetky prieskumné agentúry si môžu potriasť ruky a spolu s Patom a Matom povedať „A je to“!
Do parlamentu sa presadí 8 politických zoskupení, z toho len 3 sú plnohodnotnými štandartnými stranami, ktoré majú členskú základňu s tisíckami členov, majú stranícke orgány, majú stanovy a riadia sa nimi. Sú to Smer SD, SNS a Most-Híd. Potom sú tu 3 strany, ktoré majú malý počet členov bez štruktúry (SaS) a nevylepšia to ani poblúdenci z OKS, nejasnú štruktúru a autoritatívne vedenie strany (Kotleba ĽSNS), sú vo vývoji, základné organizácie iba vznikajú a členská základňa má veľa bielych miest (Sieť). Napokon sú tam aj OĽANO s pridruženou družinou NOVA a p. Budajom. OĽANO má len 4 členov, nemá štruktúru nemá orgány a riadi ho jediná osoba, ktorú nevolil. Dávnejšie bol vysielaný úspešný seriál zábavných relácií „Možno príde aj kúzelník“. Pamätníci si možno spomenú na výborný výkon O. Kaisera ktorý hral „klíšte“ usadené na chrbte J. Lábusa. Takto si možno predstaviť podlosť spáchanú na voličoch „klíšťatami“ z NOVA Daniela Lipšica. Voliči strane Daniel Lipšic – NOVA (čo mala byť nová väčšina) dávali preferencie do 3% a tak vznikla na poslednú chvíľu finta, že kandidáti z NOVA sa objavili na kandidátke OĽANO. Strana NOVA, ktorá s malým úspechom budovala svoje členské štruktúry sa akože skrížila s hnutím OĽANO, ktoré ignoruje všetky pravidlá fungovania politického subjektu. Ján Budaj so svojou stranou sa v názve tohto čudného hybridu neuvádza. Je evidentné, že 19 mandátový poslanecký klub uvedený ako OĽANO/NOVA sa rýchlo rozpadne na dve alebo tri časti, lebo straníci od Lipšica nestrávia metódy neohrozeného šéfa OĽANO Matoviča a odtrhnú sa od neho. Polovica poslancov v parlamente nebude môcť ani musieť naplňať svoje poslanie plnohodnotne. Zastupiteľská demokracia bola pošlapaná a zosmiešnená zároveň.
Vládnou krízou si prechádza aj Lotyšsko, kde je to so zložením parlamentu podobné. Preto bolo uzákonené, že parlamentných volieb sa môžu zúčastniť len také politické strany, ktoré majú aspoň 500 členov. V malom 2 miliónovom Lotyšsku si poradili – so stranami Ad-hoc urobili krátky proces. Politická situácia je vysoko tehotná aj na Slovensku. Osobne sa domnievam, že náš limit na minimálny počet členov by mal byť aspoň 1000 členov a trvanie od vzniku datovaného schválením Stanov najmenej 2 roky. To by malo znemožniť spolu so zmiešaným volebným systémom, aby v parlamente vegetovali amatéri, v horšom prípade vyvádzali diletanti.
Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že vládnu koalíciu nezostaví ani R. Fico v prvom, ani R. Sulík v druhom kole a v takom prípade bude vymenovaná p. prezidentom Kiskom úradnícka vláda s obmedzeným mandátom do predčasných volieb, ktoré by mohli byť zhruba o rok. Zmyslom celej volebnej rošády bolo odstaviť Smer SD a hlavne R. Fica od moci, aspoň počas Predsedníctva EÚ, ktoré bude SR vykonávať od 1 júla do 31 decembra 2016. Týmto by sa zabezpečila „nekonfliktná pozícia SR“ a súčasne bola narušená jednota štátov V4 v otázkach migrácie. Nuž bude to draho zaplatená skúsenosť pre Slovensko a slovákov.
Odstavenie Fica od moci sa celkom nevydarilo, no podarilo sa otráviť ešte viac náladu občanov akcentovaním negatívnych informácií pomiešaných s polopravdami a čistými klamstvami o vládnutí na Slovensku. Slovač je priam zaplavená informačným smogom. Neexistujú na svete noviny, ktoré by polovicu svojho priestoru venovali kritike vládnutia, také nájdeme len na Slovensku a viaceré. Fuj! Manipulátori verejnej mienky vyliali s vaničkou aj dieťa – malá Demokracia si uderila hlavičku. Hádam neponesie trvalé následky.
Celá debata | RSS tejto debaty